فروشگاه لیپر AR | EN

02171178

پروژه ها / شناسه خبر: 80832
|

پرلیت چیست و چه کاربردی دارد؟

پرلیت چیست و چه کاربردی دارد؟

پرلیت به دلیل سبک بودن و خاصیت عایقی که دارد، در مصالح ساختمانی بسیار پر کاربرد بوده و بلوک سبک ساخته شده از پرلیت کیفیت بالایی دارد

پرلیت منبسط که به اختصار پرلیت گفته می شود هشتمین ماده (عایق) دانه ای سبک در دنیا است که معمولا از سنگ طبیعی آتشفشانی منبسط شده در اثر حرارت ساخته می شود تا تشکیل ساختار سلولی دهد. پرلیت نوعی سنگ سیلیکونی حاصل از گدازه آتشفشان است که طی سوابق به دست آمده از قرن سوم پیش از میلاد شناخته شده و با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود در سال 1940 در آمریکا و در سال 1946 در اروپا مورد بهره برداری قرار گرفته است.

امروزه پرلیت در صنایع مختلف از جمله : ساختمان – نفت – پتروشیمی – نساجی – فیلتراسیون – نظامی – کشاورزی و ... کاربرد های فراوانی دارد.

سنگ پرلیت را نخست خرد و سپس دانه بندی می نمایند. پرلیت دانه بندی شده ابتدا به بخش پیش گرم و از آنجا به داخل کوره هدایت می گردد. دمای داخل کوره میان 100 تا 700 درجه سانتیگراد و بر پایه ترکیب شیمیایی و میزان آب موجود در پرلیت تنظیم می شود. پرلیت در داخل کوره منبسط و به کمک جریان هوا به طرف بالا رسانده می شود. مواد زاید به طرف پایین کوره سقوط می کنند.

 


کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان 

 

صنعت ساختمان مصرف کننده عمده پرلیت بوده و خواهد بود. حدود 65 تا 70 درصد از تولید پرلیت در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی پرلیت در بخش های ساختمانی به عنوان قلوه سنگ در تولید بتن، در تهیه ملات، پلاستر، به عنوان عایق نامتراکم در بین دیوارهای بنایی و آجری، به عنوان بخشی از صفحات و پانل های آماده و به عنوان پرکننده و بافت دهنده در رنگ ها بکار می رود. با توجه به توضیحات فوق، بلوک سبک عایق با دانه های پرلیت، از مصالح ساختمانی پر طرفدار در ساخت و ساز هستند.

 

کاربرد پرلیت در بتن سبک عایق 

 

 مهمترین مصرف پرلیت در ساختمان به عنوان قلوه یا مصالح سنگی در تولید بتن سبک است که برای سقف، کف، دیوارهای جدا کننده و قطعات سبک وزن ساختمانی بکار می رود. بیشترین مورد استفاده از پرلیت به عنوان بتن عایق سقف ساختمانهای مختلف از قبیل بیمارستانها، ساختمانهای اداری، فروشگاه ها، انبار ها و ساختمانهای تولیدی است. بتن پرلیتی خاصیت عایق دما (سرما و گرما) و مقاومت در برابر آتش را یک جا در خود دارد.

 


کاربرد پرلیت در عایق حرارتی

 

 یکی از مهمترین خواص پرلیت هدایت حرارتی بسیار کم آن است که در کارهای ساختمانی و به خصوص مهندسی سرد خانه ها موارد استفاده فراوانی به وجود آورده است.

ضریب هدایت حرارتی پرلیت منبسط شده بسته به وزن مخصوص آن متفاوت و عموماً پایین است عایق کاری با این ماده در حرارت های پایینتر از950°c معمول است. هدایت حرارتی آن بین 0.28-0.8 متغیر می باشد. غیر قابل اشتعال بودن از مزیت های دیگر پرلیت است.

 

         

پیشنهاد میکنیم این مطلب را بخوانید

 

انواع بلوک سیمانی سبک لیپر

 

 

مزایای کلی مصالح سبک پرلیتی:

 

1. وزن کم: 

وزن مخصوص پرلیت Kg/m3 100 است که در صورت استفاده در مصالح ساختمانی باعث کاهش وزن ساختمان شده و هزینه های ساخت و ساز کاهش می یابد.

 

2. کاهش ریسک:

از آنجایی که نیروی زلزله وارد بر سازه رابطه مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از مصالح سبک پرلیتی نیروی موثر زلزله کاهش یافته و به دلیل وزن سبک آوار تلفات جانی نیز به میزان چشمگیری کاهش می یابد.

 

3. عایق حرارتی و صوتی:

مصالح سبک پرلیتی به دلیل ساختار سلولی خاص خود قابلیت عایقی تا 20 برابر بتن معمولی را دارند. بنا بر آزمایشات انجام شده cm 1 اندود پرلیتی از نظر انتقال حرارت با ضخامت cm 8-10 دیوار آجری و ضخامت cm 18 دیوار بتنی و ضخامت cm 20 دیوار سنگی برابری میکند (پرلیت از -296°c تا 1096°c دارای خاصیت عایقی می باشد.) که این خاصیت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و از طرفی کاهش هزینه های تأسیسات ساختمان می گردد، همچنین مصالح پرلیتی تا 8 برابر مصالح بتنی دارای خواص جذب صدا می باشد، بدین معنی که پرلیت به دلیل داشتن شکل مولکولیc  انگلیسی دارای خاصیت جذبی صوت بالایی تا حدود db 160 می باشد که این خصوصیات در دیوارهای پرلیتی نیز مشهود می باشد و یکی از بهترین دلایل برای استفاده از این دیوارها در هتل ها و مدارس و مکانهای امنیتی می باشد.

 

4. صرفه جویی اقتصادی:

با توجه به سبکی و راحتی نصب بلوک های پرلیتی سرعت اجرا تا 3 برابر افزایش می یابد. وزن سبک قطعه، جابجایی آن را تسهیل می بخشد، ساختمان سازی را تسریع می کند و از قیمت اجرا، حمل و نیز تعداد کارگر و مصالح مصرفی می کاهد. همچنین با توجه به روند افزایش قیمت انرژی، عایق بودن بلوک پرلیتی در برابر سرما و گرما علاوه بر صرفه جویی در تجهیز تأسیسات در سطح حرارتی و برودتی، موجب کاهش قابل ملاحظه ای مصرف انرژی خواهد شد.

 

5. ضد اشتعال:

بتن پرلیتی، نسوز است و تا 4 ساعت در برابر تست های آتش انجام شده دوام می آورد. بنابراین برای سقف و کف ضد حریق ایده آل می باشد، همچنین برای دیواره های نازک بتنی پانل های پیش ساخته و سازه های بلوکی عایق و مقاوم در برابر اشتعال مناسب می باشد.

 

6.  ابزار پذیری و میخ خوری:

بتن پرلیتی به دلیل ساختار متخلخل دارای قابلیت های ابزار پذیری و نگهداری میخ وارد شده می باشد.

 

7.  ریزش کم:

بلوک های پرلیتی نسبت به بلوک های سفالی ریزش کمتری دارد.

 

8.  شات کریت:

ملات پرلیتی قابلیت پاشش به انواع سطوح را دارا می باشد.

 

9. نازک کاری:

برای سطح بتن پرلیتی می توان از انواع پوشش مانند: رنگ، گچ، رولکس، کاغذ دیواری و ... استفاده کرد.

 

10. فساد ناپذیری:

پرلیت در مقابل ترکیبات اسیدی و قلیایی مقاوم بوده و PH نزدیک 5.6 دارد.

 

11.  مقاومت:

بلوک های پرلیتی دارای مقاومت Kg/cm2 84 بوده و نیز پایین بودن مدول کشسان این بلوک ها باعث افزایش پریود نوسانی ساختمان و کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان می گردد.

 

 

 

 

کلیدواژه

بلوک

بلوک سبک

بلوک سبک لیپر

شرکت بلوک

بلوک بتنی

بلوک پوکه ای

بلوک سبک Aac

انواع بلوک

فروش بلوک

بلوک سبک بتنی

قیمت بلوک سبک

بلوک سیمانی لیکا

بلوک سبک هبلکس

بلوک دیواری

بلوک شیشه ای

قیمت بلوک لیکا

بلوک سبک استاندارد

تولید بلوک سیمانی

بلوک لیکا

بلوک سبک سیمانی

بلوک لیپر

بلوک دانه سبک

قیمت بلوک دیواری

بلوک سیمانی

بلوک سبک clc

قیمت بلوک

تولید بلوک سبک

لیکا

لیکا بلوک

لیکا سبک

لیکا سیمانی

لیکا بلوک سبک

پرلیت

بلوک پرلیتی

پرلیت در ساختمان

پرلیت چیست

بتن

ملات

پلاستر

عایق نامتراکم

مصالح ساختمانی

فروش بلوک سبک

خرید بلوک سبک

دانه صنعتی پرلیت

بلوک با دانه پرلیت

پوکه صنعتی پرلیت

تولید بتن سبک

خاصیت بتن پرلیتی

عایق دما

عایق سرما

عایق گرما

پرلیت در عایق حرارتی

مصالح سبک

مصالح سبک پرلیتی

مصالح ساختمانی با کیفیت

خرید مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی استاندارد

مصالح ساختمانی سبک

مصالح ساختمانی عایق

قیمت بلوک سیمانی سبک

قیمت مصالح ساختمانی

بلوک عایق حرارت

بلوک عایق صوت

بلوک عایق صدا

انواع بلوک سبک

انواع بلوک سبک سیمانی

انواع بلوک سیمانی سبک

خرید بلوک

خرید بلوک سیمانی

قیمت بلوک عایق دیوار

captcha